Problem wyboru dobrego laptopa cze netbooka jest znacznie bardziej skomplikowany niż się to wydaje na pierwszy rzut oka. Na rynku jest dostępnych tak wiele firm i modeli, których parametry różnią się między sobą, że przeciętny laik może dostać zawrotu głowy w sytuacji, gdy profesjonalista zaczyna tłumaczyć mu, czym charakteryzuje się każde z urządzeń. Przy wyborze laptopa jednak najważniejsze jest, by odpowiedzieć sobie na jedno pytanie – do czego zamierzamy go używać?

Jakiego laptopa powinienem kupić?

Kupimy inny komputer, jeśli jest nam potrzebny do zabicia nudy podczas podróży pociągiem a inny, gdy jesteśmy poważnymi biznesmenami i chcemy dzięki niemu mieć dostęp do Internetu w każdej chwili i sytuacji tak, by móc kontrolować nasze interesy. Jeśli nie zamierzamy znacząco eksploatować naszego netbooka to w zasadzie nie ma się czym przejmować – w takiej sytuacji właściwie wszystkie, nawet te tańsze komputery znakomicie spełnią nasze wymagania.

Jeśli jedna chcemy oglądać na nim filmy wysokiej jakości, tworzyć grafikę trójwymiarową czy na przykład tworzyć zaawansowane projekty, wtedy potrzebny będzie nam komputer już lepszej jakości – taki, który będzie charakteryzował się lepszymi parametrami, a więc bardziej wydajnym procesorem, większą ilością pamięci RAM, większą ilością miejsca na dysku twardym i lepszą kartą graficzną. Chcąc nie chcąc zatem musimy popatrzeć na parametry urządzenia, a jeśli się na tym nie znamy – warto poprosić o pomoc znajomego informatyka lub profesjonalistę w sklepie, na pewno nam coś doradzą.