Procesor to chyba najważniejsza część każdego laptopa. I to wbrew wszelakim pozorom, bo przecież tak naprawdę ani go nie widać, ani przeciętny użytkownik nie zwraca na niego najmniejszej uwagi. Mało kto zresztą wie, jak procesor wygląda. A jednak od tak małego urządzenia zależy właściwie wszystko – to, jak szybko i czy w ogóle nasz laptop będzie działał. Ilość rodzajów produkowanych procesorów jest ogromna i ciężko wybrać coś dla siebie.

Różnią się przede wszystkim ilością rdzeni – możemy znaleźć procesory wyposażone w od jednego do czterech rdzeni. Oczywiście zasada jest prosta – im więcej rdzeni tym (przynajmniej teoretycznie) laptop wyposażony w taki procesor będzie bardziej wydajny i będzie szybciej pracował. Kolejna ważna cecha to częstotliwość pracy procesora, wyrażana w Ghz. Najbardziej popularne są obecnie te o częstotliwości 2 Ghz i to w nie najczęściej wyposażane są laptopy.

Na jakie parametry procesora zwrócić uwagę?

Istotne jest także, aby nasz procesor miał wystarczającą ilość pamięci cache. Cym jest pamięć cache? Podręczną pamięcią, którą laptop wykorzystuje tymczasowo, aby przyspieszyć wykonywane przez siebie operacje. Jej niedostateczna ilość może dać nam się we znaki szczególnie wtedy, gdy otwieramy naraz kilka okien lub aplikacji – będą po prostu zbyt wolno się przełączały. Przy wyborze procesora trzeba jak zawsze pamiętać o jednym – dostosowaniu urządzenia do naszych potrzeb. Nie ma przecież sensu kupować drogiego sprzętu, a później nie wykorzystywać w pełni jego możliwości, a często przecież tak się zdarza.